دنیای روانشناسی » روانشناسی » راز آرامش ذهن و بدن

راز آرامش ذهن و بدن

لحظه‌ای که بهترین لباسش را پوشیده بود، بدون اینکه تلاش خاصی بکند به دوربین لبخندی زد و لحظه بعد درحالی‌که اشک می‌ریخت به رختخواب رفت. او هفته گذشته عکس‌هایی را در صفحه شخصی‌ فیس‌بوکش منتشر کرده بود تا نشان دهد که یک حمله عصبی، چقدر غم‌انگیز می‌تواند جان انسان‌ها را بگیرد.

“امبر اسمیت” بازیگر آمریکایی در این پست فیس‌بوکی چنین نوشته بود: «سال‌های زیادی است که با اضطراب و افسردگی می‌جنگم و هنوز هم کسانی هستند که به من می‌گویند بالاخره بر این مشکل پیروز می‌شوی؛ فقط شادتر باش؛ برای تحمل این همه استرس و نگرانی خیلی جوان هستی».

این مطلب “آمبر اسمیت” جوان ۱۶هزار بار به اشتراک گذاشته شد. اسمیت یکی از میلیون‌ها نفر در سراسر جهان است که از نوعی اختلال در سلامت روان رنج می‌برند.
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO) بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳، تعداد افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب، دو اختلال شایع سلامت روان، ۵۰درصد افزایش یافت و از ۴۱۶میلیون نفر در کل دنیا به ۶۱۵میلیون نفر رسید.

راز آرامش ذهن و بدن- دنیای روانشناسی

در این نوشته قصد داریم برایتان از راز آرامش ذهن و بدن صحبت کنیم.

تحقیقات روانشناسی نشان داده است که یکی از درمان های غیر دارویی مفید برای افرادی که دچار استرس و اضطراب هستند، تکنیک ریلکسیشن یا آرامش ذهن و بدن است.
از آنجا که بین ذهن و تن ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، هرچه در جسم، آرامش بیشتری برقرار گردد، در ذهن نیز آرامش و تمرکز بیشتری برقرار شده و فرد از افکار مزاحم ذهنی رهایی می‌یابد.
فرد به طور ارادی و آگاهانه نمی‌تواند افکار مزاحم را از ذهن خود خارج کند و به آرامش و تمرکز ذهنی برسد، اما می‌توان آزادسازی و آرام‌سازی ذهن را از راهی غیر مستقیم انجام داد.

در شرایط استرس تمام بدن در حالت انقباض قرار میگیرد به طور مثال وقتی عصبانی می شوید صورتتان دچار انقباض می شود، ماهیچه های آن دچار گرفتگی می شود و اخم می کنید و یا در حالت ترس و اضطراب، ضربان قلبتان افزایش پیدا می کند و بدنتان در حالت تنش و استرس به سر می برد.
تکنیک آرامش ذهن و بدن یا ریلکسیشن به شما یاد می دهد که چطور با رهایی ذهن و بدنتان اضطراب و استرس را از خودتان دور کنید و آرامش را به ذهنتان برگردانید و در نتیجه افکار منفی جای خود را به آرامش ذهنی می دهند.

راز آرامش ذهن و بدن- دنیای روانشناسی

تاکید اصلی این تکنیک بر این است که نمی توان همزمان دو احساس متضاد را در ذهن و بدن تجربه کرد.

یعنی نمی توان همزمان آرامش و استرس را داشته باشید پس زمانی که شما به ذهن و بدنتان آرامش را هدیه می دهید، استرس و اضطراب به صورت خودکار خارج می شود.
شما میتوانید این تکنیک را در منزل به راحتی اجرا کنید.

برای آموزش و اجرای تکنیک ریلکسیشن( آرامش ذهن و بدن ) می توانید از فایل ریلکسیشن که در سایت دنیای روانشناسی براتون تهیه کردیم استفاده کنید و با این فایل گام به گام مراحل ریلکسیشن را انجام بدهید و از آرامش درونی خودتان لذت ببرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

آموزش آرامش ذهن و بدن(ریلکسیشن)

منابع:
سایت عصر امروز

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

یک نظر

  1. سلام
    عالی بووودد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *