دنیای روانشناسی » روانشناسی » ژان پیاژه – Jean Piaget

ژان پیاژه – Jean Piaget

پیاژه: هدف اصلی آموزش در مدارس باید ساختن زنان و مردانی باشد که قادر به انجام کارهای تازه باشند، نه این که فقط کارهایی که نسل های قبلی انجام داده اند را تکرار کنند.

ژان پیاژه روانشناسی است که به دلیل نظریات ارزشمندش در زمینه رشد شناختی مشهور شده است. پیاژه ۴ ویژگی عمده را برای بازی ذکر کرده است. وی فعالیتی را بازی می داند که:

۱-دارای هدف خارجی نبوده

۲-کاملأ اختیاری و لذت بخش باشد.

۳-سازماندهی نداشته باشد.

۴-از هر گونه پرخاشگری به دور باشد.

بازی کودکان
بازی کودکان-دنیای روانشناسی

پیاژه بازی ها را به ۴ دسته تقسیم کرده است:

بازی های مهارتی: Practical Games

کودک از طریق بازی های مهارتی به رشد اعمال و حرکات می پردازد مثلأ وقتی کودک سوار تاب می شود علاوه بر احساس لذت، حفظ کردن کنترل را نیز یاد می گیرد. بازی های مهارتی اکثرا  در مرحله حسی-حرکتی( تقریبا از دو ماهگی تا دوسالگی) وجود دارد.

بازی های نمادین Symbolic Games

بازی هایی که کودک با بهره گیری از قدرت تخیل خود، واقعیت اشیا را تغییر می دهد و به آرزوهایش جامه عمل می پوشاند به طور مثال زمانی که کودک با تکه چوبی مانند اسبی می تازد. پیاژه بازی های نمادین را اوج بازی های کودکانه می داند. این بازی ها از سنین ۲، ۳ سالگی تا ۵، ۶ سالگی در بین کودکان رواج پیدا می کند.

بازی های با قاعده Games with rules

بازی هایی باقاعده هستند که دارای قواعد و مقررات خاصی می باشند که اعضای گروه ملزم به رعایت آن هستند. کودک از طریق این بازی ها مشارکت، همکاری . رعایت حقوق دیگران و قانون را می آموزد و این بازی ها در سن ۴ تا ۷ سالگی وجود دارد که منجر به رشد اجتماعی کودک می شود.

bazi-gorouhi
بازی کودکان- دنیای روانشناسی

بازی های سازنده  Constructive

بازی هایی که منجر به ساختن یک وسیله می شود. مثل حل مسائل، انجام کارهای مکانیکی که این بازی ها حد فاصل بازی های کودکانه و سازگاری های واقعی است.

منبع: دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

۳ نظر

 1. ممنون مطلب مفیدی در مورد بازی کودکان گذاشتید.

 2. با سلام و خسته نباشید من پسر ۱۴ ماهه دارم وقتی پوشکشو عوض میکنم یا یکم بازش میزارم استراحت کنه مدام به آلت تناسلیش دست میزنه و نگاهش میکنه حتی زمانی که کارتون میبینه هم دستش به اونجاشه یه دو یا سه ماهی میشه این کار رو میکنه اونم زمانی که بازش میزارم گاهی بهش اخم میکنم گاهی بی اعتنایی میکنم نمیدونم چکاری در این مورد انجام بدم لطفا راهنماییم کنید نگرانم که عادت بشه براش. با سپاس.

  • سلام خدمت شما مادر گرامی
   معمولا کودکان در دوران نوپایی به کشف نقاط مختلف بدن خود کنجکاو می شوند و می فهمند که بعضی از نقاط بدن با لذت همراه است. که کودک با تکرار این رفتار مثل خوابیدن روی شکم، مالیدن خود به زمین و عروسک میخواهد به این احساس لذت بخش دست پیدا کند و ممکن است در دوره های استرس و خستگی به آن بپردازد
   و البته به مواردی از قبیل انگل های روده و مسائل جسمانی توجه کنید. و سعی کنید اگر استرس و اضطرابی در محیط کودک وجود دارد آن را بررسی و رفع کنید و وقت بیشتری برای او بگذارید. با او بیشتر بازی کنید و او را بیشتر در آغوش بگیرید
   ولی مسئله مهم این است که این پدیده در این سن به نظر طبیعی و بی ضرر می باشد. پس در این موارد سعی کنید از رفتارهای ترساننده و خشن پرهیز کنید و سعی کنید حواس کودک را از این رفتار پرت کنید و کاری به او بدهید که دستهایش مشغول شوند و به کودک بفهمانید که این رفتار جامعه پسند نیست و نباید تکرار کند.
   در صورتی که این رفتار در مکان های عمومی وجود داشت و شدت یافت و این رفتار تا سنین بالاتر ادامه پیدا کرد نیاز است که حضوری به مشاور کودک مراجعه فرمایید.
   موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *