دنیای روانشناسی » روانشناسی » چه کسانی بیشتر دروغ میگن؟!

چه کسانی بیشتر دروغ میگن؟!

شاید به ندرت کسی را پیدا کنیم که ادعا کند که هرگز در زندگی خود دروغ نگفته، اما چگونه می توان بدون دستگاه دروغ سنج، فرد دروغ گو را شناسایی کرد؟

دانشگاه کرتین (curtin university) در استرالیا مطالعه ای را روی ۳۳۴۹ آمریکایی از “گروه های مختلف، درآمدهای گوناگون و مناطق جغرافیایی عمده” انجام داده تا کشف کند که آیا ارتباطی میان وضعیت اقتصادی_ اجتماعی افراد با دروغ گفتن وجود دارد و به نتایج جالب توجهی رسید.

محققان این دانشگاه استرالیایی به این نتیجه رسیدند که اکثر دروغگوها در میان مردان مجرد جوان مستعد در بروز خشم جاده ای و با تحصیلات پایین قرار دارند.

منظور از خشم جاده ای، رفتار پرخاشگرانه و یا همراه با عصبانیت راننده یک خودرو و یا سایر وسایل حمل و نقل جاده ای است. چنین رفتاری می تواند شامل حرکات بی ادبانه، توهین های کلامی، رانندگی به شیوه ای نا امن و یا تهدیدآمیز باشد.

چه کسانی بیشتر دروغ میگن؟!- دنیای روانشناسی
چه کسانی بیشتر دروغ میگن؟!- دنیای روانشناسی

آرک وود ساید، پژوهش گر ارشد این پژوهش، بیان می کند که مرد جوان بودن و داشتن تحصیلات پایین نمیتواند به طور کافی بیان کننده میزان دروغ گویی یک فرد باشد،

“اما یک مرد جوان با تحصیلات پایین که رفتارهای ضدجامعه مانند خشم جاده ای از او سر می زند دارای تمام ویژگیهای مجموعه افرادی است که بیش از دیگران دروغ می گویند”.

رتبه دوم دروغگوترین افراد به گروهی از بانوان جوان متأهلی می رسد که سطح تحصیلاتی پایین و درآمد بالایی دارند. وودساید این بانوان را به عنوان “زنانی که با پول ازدواج کرده اند” معرفی می کند.

احتمالا این بانوان همان هایی اند که به رغم تحصیلات اندک، پول خوبی در می آورند.

با این همه، اگر شما به دنبال کسانی می گردید که کمترین دروغ را میگویند، سراغ زنان مجرد بالای ۷۰ سال بروید. طبق نتایج این پژوهش این دسته از مردم کمترین دروغ را می گویند!
در این مطالعه افرادی بعنوان “دروغگویان بزرگ” عنوان شدند که ۱۲ دروغ بزرگ در سال می گویند.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که ۵۸ درصد کل دروغ ها را ۱۳ درصد مردم می گویند. همچنین ۲۱ درصد مردم سعی می کنند بدون دروغ گفتن زندگی کنند.
وود ساید بیان می کند که گرچه بسیاری از ما فکر می کنیم که خود را خوب میشناسیم، اما واقعا خود را نمیشناسیم و

“با داشتن چنین تفکری، این بزرگترین دروغی است که به خود می گوییم”.

منبع: Young, single and angry men most likely to be liars, says study

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

۲ نظر

  1. خیلی عالی
    ممنون خانم دکتر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *