دنیای روانشناسی » روانشناسی » ۶ عادت ذهنی که اعتماد به نفس شما رو میکشه! قسمت دوم

۶ عادت ذهنی که اعتماد به نفس شما رو میکشه! قسمت دوم

این مطلب ادامه ی نوشته ی ۶ عادت ذهنی که اعتماد به نفس شما رو میکشه است.

در ادامه موارد بعدی که باعث کشتن اعتماد به نفس است آورده شده است:

۴- زندگی کردن با حس پشیمانی

پشیمانی یک حالت منفی فکری و عاطفی است که به خاطر بد نتیجه گیری کردن از یک موضوع دچار خود سرزنشی می شویم.

احساس غم و اندوه نسبت به اتفاقی که افتاده و اینکه آرزو کنیم ای کاش می توانستم انتخاب های قبلی خودم را باطل کنم یا آن را تغییر بدهم و این در صورتی است که این نوع پشیمانی گاهی مفید واقع می شود.

احساس پشیمانی از اشتباهات گذشته می تواند باعث تمرکز مجدد و انجام اقدامات اصلاحی برای پیدا کردن و دنبال کردن یک مسیر تازه باشد. به عنوان مثال حس پشیمانی در یک فرد معتاد، محرکی است تا این ماده خظرناک را از زندگی اش دور کند و یک زندگی سالم را شروع کند.

پس در این وضعیت شما می بایست وضعیت را تغییر دهید در غیر اینصورت به احتمال زیاد پشیمانی به یک نشخوار ذهنی تبدیل شده و حتی گاهی منجر به ضرب و شتم آگاهانه هم می شود که همه ی اینها به خاطر به وجود آمدن یک شرایط استرس زا و تحقیرآمیز درون ذهن ماست.

۶ عادت ذهنی که اعتماد به نفس شما رو میکشه! دنیای روانشناسی
۶ عادت ذهنی که اعتماد به نفس شما رو میکشه! دنیای روانشناسی

این عمل باعث رها شدن مواد شیمیایی استرس آور مثل کورتیزول و آدرنالین در مغز و بدن ما می شود که عوارض جدی بر ذهن و بدن خواهد داشت.

برای رهایی از حس پشیمانی:

برای رهایی از این نوع پشیمانی از تکنیک های تمرکز حواس استفاده کنید و تمرکز و توجه خود را به زمان حال بدهید و فقط فقط به گذشته برنگردید و آن را بارها مرور نکنید.

به قول جک کارنفیلد( استاد مراقبه): هر روز صبح تولدی برای همه ی ماست و مهم ترین کار چیزی است که امروز انجام می دهیم.

۵- مقایسه ی خود با دیگران به صورت منفی

طبق گفته ی تئودور روزولت: مقایسه، دزد شادی هاست!

ما خودمان را با دیگران مقایسه می کنیم و سپس موفقیت خودمان را بر اساس این مقایسه می سنجیم و این مقایسه همیشه با افرادی است که بالاتر از ما هستند.

همیشه این احساس بد است چون به بالا نگاه می کنیم ولی برعکس اگر به پایین نگاه کنیم احساس خوبی داریم و مشکل اینجاست که ما همیشه نگاه سطحی داریم و عمق زندگی دیگران را نمی بینیم و نمی دانیم داخل زندگی آن ها چه خبر است و متاسفانه این مقایسه ی سطح زندگی دیگران با عمق زندگی خودمان است.

ما انسان ها همیشه قادر هستیم حوزه هایی که در آن نسبت به بقیه در حد بالا و خوبی نیستیم پیدا کنیم، مثلا شکل و ظاهرمان، مهارتهای ورزشی مان، دستاوردهای شغلی و حقوق و…

۶ عادت ذهنی که اعتماد به نفس شما رو میکشه!- دنیای روانشناسی
۶ عادت ذهنی که اعتماد به نفس شما رو میکشه!- دنیای روانشناسی

مقایسه کردن فشار زیادی به افرادی که همیشه این کار را انجام میدهند، وارد می کند چون همیشه افراد شرایط یکسانی ندارند وبا هم متفاوتند.

والدین اغلب بچه هایشان را با خواهر و برادرانشان مقایسه می کنند و همه ی مقایسه ها در قالب یک برچسب و عکس در درون مغز ما خواهد ماند به عنوان مثال چرا تو فقط به ورزش اهمیت می دهی در صورتی که خواهرت با عقل و با هوش و درایت است؟!

بهترین نوع مقایسه در چیزهایی است که امروز دارید، آگاهی ، دانایی، دارایی، موقعیت و جایگاهی که تو امروز نسبت به مثلا یک ماه پیش، یک سال بیشتر و یا قبل تر داری. این نوع مقایسه شرایط خود فرد با خودش مقایسه می کند.

پس مقایسه کنید! اما خودتان را با خودتان…

۶-خشنودی و رضایت مردم

رفتار به سمت رضایت مندی دیگران یعنی انتظار داشته باشیم که هر فردی شما را دوست داشته باشد و تایید کند و اینکه شما برای به دست آوردن رضایت و خشنودی دیگران سعی کنید به هر قیمتی دل دیگران را به دست بیاورید.

ممکن است شما والدین خودشیفته ای از نوع نامعقول خود داشته باشید که برای رضایتمندی آن ها و اینکه در کانون خانواده و توجه باشید هر کاری انجام داده باشید و یاد گرفته اید برای اینکه در خانواده امنیت روانی برقرار باشد تمام تلاشتان را برای خشنودی و رضایت آن ها انجام دهید.

تحقیقات نشان می دهد که بچه هایی که در خانواده مورد آزار قرار گرفته اند، حالات عصبانیت و خشم آنها راحت تر و بهتر قابل شناسایی است تا کودکانی که در خانواده های سالم بوده اند.

در یک سطح بسیار عمیق مغز شما یاد گرفته است که از دیگران تعریف و دلجویی کند تا مورد عصبانیت و آزار فیزیکی آن ها قرار نگیرد.

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود حس رضایت مندی دیگران در شما شکل بگیرد این است که نمی خواهید مورد طردشدگی از طرف آنها قرار بگیرید پس برای جلوگیری از به وجود آمدن آن تلاش می کنید.

۶ عادت ذهنی که اعتماد به نفس شما رو میکشه! دنیای روانشناسی
۶ عادت ذهنی که اعتماد به نفس شما رو میکشه! دنیای روانشناسی

یکی دیگر از عوامل ریشه در کودکی دارد که مثلا زندگی با پدر و مادر معتاد یا افسرده بوده است به طوری که شما یاد گرفته اید که تنها زمانی از پدر و مادرتان توجه و محبت دیده اید که یا از آن ها مراقبت کرده اید یا به نیازهای روحی و روانی آن ها توجه کرده اید.

می توان گفت حس رضایت مندی دیگران یک نوع سو تعبیر و سواستفاده از حس همدلی است و باید بدانید که فقط به همین دلیل که شما حس دیگران را می دانید و نسبت به آن آگاه هستید، باعث نمی شود که خود را مسئول این بدانید که می بایست در بهتر شدن اوضاع کاری انجام دهید و فکر کنید این وظیفه ی شماست.

شما همیشه یک انتخاب دارید. به میزان ارزش رضایت مندی دیگران فکر کنید که آیا برای شما فایده ای دارد که بابت آن خود را دچار استرس کنید و یا حتی خود را از رسیدن به اهدافتان دور کنید.

حس رضایت مندی دیگران گاهی باعث اثرات منفی در شما و حتی اثرات معکوس می شود بدین صورت که باعث حس انزجار و تنفر شما از افرادی می شود که با شما رفتار نادرستی داشته اند.

بهتر است یاد بگیرید نیازهای دیگران و درخواستهای آن ها از خودتان را اولویت بندی کنید و تعادل بخشی کنید. خودتان را غرق در انواع نیازها و درخواستهای دیگران و یا همیشه مورد تقاضا بودن قرار ندهید

منبع: ۶ Mental Habits That Will Wear You Down

ترجمه شده توسط: دنیای روانشناسی

 

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

یک نظر

  1. سلام

    ممنون ، عالی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *