دنیای روانشناسی » کودک » ۶ جمله ای که نباید هرگز به کودکتان بگویید!

۶ جمله ای که نباید هرگز به کودکتان بگویید!

۶ جمله ای که هرگز نباید به کودکتان بگویید!

تک تک واژه هایی که هر روز به زبان می آورید می توانند شخصیت فرزندتان را بسازند. پس به جای اینکه با امر و نهی کردن برای تربیت او تلاش کنید، مراقب جمله هایی که به زبان می آورید باشید.

۱- دختر بد- پسر بد

هیچ‌وقت پس از آنکه فرزندتان اشتباهی را مرتکب شد، برچسب «دختر بد!»، «پسر بد!» روی او نچسبانید.

شاید بدون آنکه منظور خاصی داشته باشید و از سر عادت چنین جملاتی را به زبان بیاورید اما با این کار به کودک‌تان می‌گویید که تنها در صورتی که بی‌عیب و نقص باشد از محبت شما بهره‌مند می‌شود و به او ناخواسته آموزش می‌دهید که نقد رفتار هر کس، مساوی است با نقد شخصیت او و یک رفتار نادرست به معنای داشتن شخصیت منفی و غیرقابل پذیرش است.

۲- رژیم دارم

می‌خواهید وزن کم کنید؟

بهتر است این خیال را در ذهن خودتان نگه دارید و برای کودکتان بازگویش نکنید. نگذارید کودک‌تان با وسواس لاغر کردن رشد کند و از همین کودکی به جای درک کردن مفهوم رژیم غذایی سالم، با عذاب وجدان لقمه‌ها را در دهانش بگذارد.

کودکی که با این نگرش بزرگ می‌شود، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به بی‌اشتهایی مرضی یا پرخوری بیمارگونه است. پس خودتان زمینه بروز این بیماری‌ها را در او فراهم نکنید.

۳- به بابات بگو- به مامانت بگو

به هیچ قیمتی کودک‌تان را واسطه جنگ‌های میان خود و همسرتان نکنید.

درست است که دعواهای شما تاثیر منفی بر روان فرزندتان می‌گذارند اما واسطه کردن فرزندتان در این جنگ‌های زن و شوهری یا قاضی قرار دادن او می‌تواند به مراتب تاثیر بدتری را بر روانش بگذارد.

اگر از فرزندتان بخواهید حق را به یکی از شما دو نفر بدهد یا از او بخواهید میان شما و همسرتان یکی را انتخاب کند، کودک‌تان را به بحران‌های روانی وارد می‌کنید که تا پایان عمر می‌توانند بر نگرش و زندگی‌اش تاثیری منفی بگذارند.

دنیای روانشناسی
دنیای روانشناسی

۴-من مامانت نیستم- من بابات نیستم

برای اصلاح اشتباهات رفتاری فرزندتان و متنبه کردنش، هرگز محبت خود را از او دریغ نکنید. حتی اگر فرزندتان پس از شنیدن این جمله، هرگز اشتباهش را تکرار نکند، نمی‌توانید آن را عبارتی تربیت‌کننده بدانید.

شما به عنوان والدین او، باید محبتی بی‌قید و شرط را نثارش کنید. کودک شما باید بداند در صورت اشتباه کردن، همه محبت شما را از دست نمی‌دهد و تنها دلخورتان می‌کند.

او باید بداند با یک اشتباه همه وجودش زیر سوال نمی‌رود و باید باور کند احساساتی که نسبت به او دارید، ناپایدار و تغییرپذیر نیستند.

 

۶- تو بی مسئولیتی!

هرگز روی کودک‌تان به خاطر انجام یک رفتار نادرست، برچسب کلی نزنید.

اگر در درسی نمره پایین گرفته، از او به‌خاطر همین کاستی گلایه کنید نه به خاطر «بی‌مسئولیتی»‌اش. یادتان نرود این برچسب‌های کلی، حاصل مجموعه‌ای از رفتارهاست و فرزندتان تنها به‌خاطر آویزان نکردن روپوش مدرسه‌اش «شلخته» نشده و تنها به‌خاطر یک بی‌دقتی «سر به هوا» نمی‌شود.

پس این عبارت‌های کلی را فراموش کنید و از او تنها به‌خاطر همان اشتباهی که در لحظه انجام داده انتقاد کنید.
منبع: دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

۶ نظر

  1. متن بالا واقعا تاثیر گذار بود. گاهی ناخواسته کاری انجام میدهیم که ممکن است تمام زندگی کودک را تحت تاثیر قرار دهد. ممنون از مطلب بسیار زیباتون

  2. سلام، مرسی بابت مطالب خوب و هشدار های به جاتون. سایت خوبی دارید من همیشه پیگیر مطالب خوبتون هستم.

  3. با سلام
    ازمطالبتون خیلی استفاده کردم اگه لطف کنید در مورد افزایش اعتماد به نفس مطلب بزارید ممنون میشم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *