دنیای روانشناسی » روانشناسی » ۱۰ تکنیک روانشناسی برای افزایش شادی

۱۰ تکنیک روانشناسی برای افزایش شادی

زندگی همیشه سرشار از پستی و بلندی است و نمی توان در تمام زندگی و تمام لحظات شاد بود ولی ما سعی داریم در این نوشته ۱۰ تکنیک روانشناسی برای افزایش شادی را به شما معرفی کنیم تا اوقات خوشی داشته باشید.

۱- موسیقی گوش دهید.

تحقیقات حاکی از آن است که شنیدن موسیقی آرام، قسمتی از مغز را فعال می کند که باعث شادی می شود. و هم چنین گوش دادن به موسیقی موجب آرامش هم می شود.
این روش به طور آزمایشی در گروهی از افراد بالغ در حین عمل جراحی چشم انجام شد و نتایج نشان داد که این افراد نسبت به کسانی که در سکوت عمل شده بودند، تعداد ضربان قلب، فشار خون و فعالیت قلبی کمتری داشته اند و آرام تر بوده اند.

 

۲-منظم باشید.

با وجود شلوغی میز کارتان که پر از کاغذ، مجله و صورت حساب است، یا کابینت آشپزخانه تان که بسیار نامنظم است، نمی توانید تمرکز کنید و نفس عمیق بکشید.
حتی با انجام کارهای تکراری روزانه مثل جارو زدن، گردگیری و شستشوی زمین هم می توانید به آرامش و شادی برسید(البته وقتی که این کارها را با تمرکز کامل انجام دهید).

 

۳-هر زمان را به انجام یک کار، اختصاص دهید.

دکتر “ادوارد سوئارز” یکی از استادان روان پزشکی در دانشگاه دوک معتقد است: “افرادی که در یک زمان به انجام چند کار می پردازند، بیشتر به بیماری فشار خون مبتلا می شوند.”
زمانی که با تلفن صحبت می کنید، به جای انجام همزمان شستشوی لباس ها یا نظافت آشپزخانه، بهتر است به راحتی بنشینید و به مکالمه خود تمرکز کنید و نیز زمانی که با کامپیوتر کار می کنید به کار دیگری نپردازید.
بهتر است که ابتدا کار نخست را به اتمام برسانید سپس به کار دیگری بپردازید.
اینکه در هر زمان به انجام یک کار بپردازید، باعث می شود که آن کار را با تمرکز بیشتری انجام دهید و آرامش و شادی بیشتری را تجربه کنید.

 

۴-گل بکارید و به درختان رسیدگی کنید.

همان طور که تنفس هوای تازه و انجام حرکات ورزشی باعث کاهش اضطراب می شود و فرد را سرحال و سرزنده می کند، انجام امور باغبانی مثل زدودن علف های هرز باغ یا باغچه، تماشای رشد دانه ای که به گیاه تبدیل شده و گل می دهد و نیز هرس شاخ و برگ درختان که ممکن است فقط چند ساعتی وقتتان را بگیرد، نیز حس شادی و آرامش را در وجودتان زنده می کند.

افزایش شادی-دنیای روانشناسی
افزایش شادی-دنیای روانشناسی

۵-ذهنتان را زباله دان حوادث بد نکنید.

بعضی اوقات با افرادی روبه رو میشوم که دائم از حوادث بد خبر می دهند، شنیده ای فلانی تصادف کرده است. فلان بیماری شیوع پیدا کرده است، فلان اخبار را شنیده ای، قیمت فلان کالا از دیروز تا حالا انقدر افزایش پیدا کرده است و …
من نمی گویم که گوش هایتان را به روی اخبار و … ببندید ولی معتقدم فقط شنیدن اخبار بد باعث می شود که شما تنها نکات بد زندگی را ببینید و به آدم بد بینی تبدیل شوید.
حتی بعضی افراد عادت دارند فقط بخش حوادث روزنامه را مطالعه می کنند. یعنی بخش زباله دان یک روزنامه!
و ذهن خودشان را تبدیل به یک زباله دان می کنند برای خواندن خبرهای بد درباره کشتن شده فلان آدم و قتل و اعدام و …
پس نه خودتان اینگونه باشید و نه به اطرافیانتان اجازه بدهید فقط اخبار منفی را برای شما بیاورند.

۶- بعضی اوقات قانون شکنی شخصی عیبی ندارد!

البته این مساله یک تبصره کوچیک دارد. به این معنی که شکستن آن قانون نباید آسیبی به بقیه بزند.
به طور مثال یکی از قانون های خآنه ی شما این است که بچه ها هر شب باید حداکثر تا ۱۰ شب خواب باشند.
اشکالی ندارد بعضی شب های تعطیل و ایام عید این قانون رو بشکنیم و همراه با خانواده و بچه ها فیلم ببینیم و خوش بگذرانیم.
بعضی اوقات با شکستن این قانون ها به خودتان اجازه بدهید از زندگی لذت بیشتری ببرید و اینکه بدونید شما فرمانروای زندگی هستید نه زندگی فرمانروای شما!

۷- خودتان را تشویق کنید و خودتان را تحویل بگیرید.

میتوانید یک نامه برای خودتان بنویسید و در آن به تمام ویژگی های مثبت خودتان اشاره کنید. وقتی خودتان، به خودتان نمره ی خوبی بدهید، بعد از آن می توانید از دیگران انتظار داشته باشید که ویژگی های مثبت شما را هم ببینند.
البته قطعا منظور ما خودخواهی نیست و اینکه خودتان را از بقیه بالاتر بدانید، بلکه منظور ما این است که دست از سرزنش خودتان بردارید و خودتان را صادقانه دوست داشته باشید.
حتی گاهی اوقات برای خودتان کادو، گل و …بگیرید و لذت آن را درک کنید.

افزایش شادی-دنیای روانشناسی
افزایش شادی-دنیای روانشناسی

۸-به دوستان نزدیکتان اهمیت دهید.

یکی از تحقیقات انجام شده در مورد ۱۳۰۰ نفر حاکی از آن است که کسانی که دوستان نزدیک و صمیمی بیشتری دارند، نسبت به آنهایی که فقط یک یا دو دوست صمیمی دارند، فشار خون، چربی و قند خون و هورمون اضطراب شان کم تر است.
به طور کلی زنان بیش از مردان از روابط دوستانه خود با خانواده و همسرشان لذت می برند.
بسیاری از بررسی ها این نکته را نشان می دهد که افرادی که احساس تنهایی و اضطراب دارند و گوشه گیری می کنند، ۳ تا ۵ برابر بیشتر از کسانی که به دیگران محبت می کنند، (با دیگران صمیمی هستند و به خوبی ارتباط برقرار می کنند)، بیمار می شوند و زودتر مرگ به سراغ شان می آید.

۹- هنگام پیاده‌روی، تمرکز کنید.

حتما می‌دانید ورزش کردن خیلی بهتر از داروهای آرام ‌بخش برای کاهش استرس و عصبانیت مفید است. اما تمرکز فکری هنگام پیاده‌روی می‌تواند آن را بسیار سودمند‌تر کند.
در یک تحقیق، محققان ۱۳۵ نفر را به ۴ گروه پیاده‌روی تقسیم کردند. گروه اول پیاده‌روی تند انجام می‌دادند و گروه دوم پیاده‌روی آرام. گروه سوم پیاده‌روی آرام همراه با تمرین تمرکز و گروه چهارم یک نوع از تای‌چی را تمرین می‌کردند.
برای تمرین تمرکز از گروه سوم خواسته شد به گام‌های‌شان توجه کنند و همراه با گام‌های‌شان ۱، ۲، ۱، ۲ را تکرار کنند و هم‌زمان اعداد را در ذهن‌شان مجسم کنند. تمرکز، یک تکنیک روحی‌روانی برای دسترسی به آرامش و یک حالت جسمی است که در آن ضربان قلب آرام می‌شود و فشار خون پایین می‌آید.
نتایج این تحقیق نشان داد که در گروه سوم، استرس‌ به‌طور واضحی کاهش پیدا کرده بود و افراد آن کمترین حس منفی و بیشترین حس مثبت‌اندیشی را درباره خود داشتند.بالاتر از همه، اینکه مقدار کاهش استرس در گروه سوم، مشابه گروه اول بود.

۱۰- قدر خوشی های کوچک را بدانید.

این خوشی ها همه جا پیدا می شود کافی است دنیا را از دید دیگری ببینید. دیدن یک غروب آفتاب، راه رفتن روی ماسه های ساحل، بازی با فرزندتان، خواندن یک کتاب خوب، راه رفتن و خیس شدن در باران، بستنی خوردن با یک دوست و …
برای اینکه بتوانید لذت هایتان را پیدا کنید، می توانید یک لیست ۲۰ -۳۰ موردی از مواردی که برایتان لذت بخش است را بنویسید و در طی روز چند تا از آن ها را انجام دهید تا حال بهتری داشته باشید.

منبع: دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

۱۷ نظر

 1. با سلام مطالبتون عالی هستند هر وقت به ایمیلم فرستاده بشه حتما مطالعه می کنم و بکار می گیرم

 2. خیلی تاثیر گذار بود خیلی ممنونم از مطالب خوبتون

 3. با سلام

  بازم مثل همیشه عالی بود …

  ممنونم از ارسال مطالب پربار و مفید شما…

 4. بسیار عالی از مطالب مفیدتون. استفاده کردم.
  خسته نباشید.

 5. عالی بودممنون .

 6. با سلام، ممنون از راهکارهایه زبیا و همچنین کاربردی که برای داشتن زندگی بهتر و شاد در مطالبتون ارائه می دهید، متشکرم

 7. سلام خیلی خیلی ممنونم من واقعا عاشق سایتتونم واقعا به دردم میخورند مخصوصا تست هایی که میذارین موفق باشین التماس دعا

 8. با سلام
  از این که با متن ها و پیام های خوبتون به فکر سلامت روان ما و مردم ایران هستید بینهایت سپاسگزارم

 9. سلام.من یه مدت هست که شدیدا احساس خستگی و بی حوصلگی میکنم به طوری که اصلا نمیتونم هیچ کاری انجام بدم مخصوصا اینکه داره به درسام لطمه وارد میشه.هر راه کاری که امتحان کردم فقط تا چند روز جواب داد…واقعا نمیدونم چکار باید انجام بدم لطفا کمکم کنین…

  • سلام
   قطعا هر تشخیصی بدون بررسی دقیق کار اشتباه و خطرناکی است و این تشخیص از طریق راه دور امکان پذیر نمیباشد به نظر بنده بهترین کار برای شما مراجعه به مشاور است تا بتونه با بررسی وضعیت شما به تشخیص و درمان قطعی تری برسد.
   پایدار باشید

 10. عالی بود. دخترخاله و خاله ی من همیشه اینجوری هستن. کل فامیل مسخره شون میکنن. و میگن که دیوونه آن و نسبت به زندگی خوش بین هستن و حماقت میکنن. اما به نظر من بسیار روش شون درست هستش و من هم واقعا پیرو آنها هستم و وقتی پیش شون هستم احساس آرامش میکنم چون غیبت نمیکنن و افکار منفی ندارن. ایشالا منم تو مسیر اونا موفق بشم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *