دنیای روانشناسی » کودک » کتاب کودک » معرفی کتاب برای کودکان و نوجوانان

معرفی کتاب برای کودکان و نوجوانان

در این مطلب قصد داریم به معرفی کتاب برای کودکان و نوجوانان بپردازیم.

دایره المعارف ها از جمله کتاب هایی هستن که تو کتاب فروشی ها برای هر گروه سنی پیدا می شوند.

تو این کتاب ها اطلاعات جالبی درمورد مسائل مختلف وجود دارد. تصاویر بسیار جالب و سرگرم کننده هم دارد. بچه ها میتوانند بسیار جذب این کتاب ها بشوند. به خصوص برای نوجوان ها کتاب های فوق العاده ای وجود دارد.

دایره المعارف ها حتی برای گروه سنی خردسال هم وجود دارد ولی من موافق نیستم که برای بچه های زیر هفت سال دایره المعارف تهیه کنیم.

بنابراین دایره المعارف ها برای گروه سنی ب و ج هستن و برای بچه های بالای هفت سال میشه تهیه کرد. کتاب هایی هم که در ادامه معرفی میشود متعلق به همین گروه سنی یعنی ۷ سال به بالاست.

دایره المعارف های خردسال مثلا توضیح داده قابلمه چیه و برای چی استفاده میشه. من به شدت با این روش مخالفم. خلاقیت بچه ها و فرصت کشف پیرامونشون رو ازشون می گیریم. بهتره حتی به سوالات بچه ها تو این سن که مثلا با قابلمه چیکار می کنیم هم جواب ندیم و ازش بپرسیم خودت چی فکر میکنی؟ یا تو دوست داری چیکار کنی؟

اما تو سن مدرسه دایره المعارف ها بسیار مناسب هستن و اطلاعات علمی درباره دنیا به بچه ها میدن. مثلا دایره المعارف ماشین ها، تاریخچه اتومبیل و انواع ماشین های موجود در جهان رو تو دنیا با زبان ساده و تصاویر جذاب توضیح داده است.

معرفی کتاب- دنیای روانشناسی
معرفی کتاب- دنیای روانشناسی

این دایره المعارف ها به دلیل ظاهر و اطلاعات جالبشون حتی میتونن بابی باشند برای علاقه مند کردن بچه ها به علم و کتاب.

دایره المعارف های نوجوانان در مورد بدن انسان یک نکته دارند و اون این مطلب است که در مورد فرزند آوری به طبیعی ترین و علمی ترین شیوه به نوجوانان آگاهی میدهند. با توجه به اطلاعاتی که امروزه در دسترس نوجوانان هست، خیلی مهمه که اونها اطلاعات علمی و کافی در این مورد داشته باشند.

دو کتابی که من در این مورد معرفی میشود، هر دو توسط اساتید دانشگاه در ایران ترجمه و ویراستاری شده و توسط بهترین انتشارات کودک و نوجوان ایران مثل انتشارات مدرسه چاپ شده بنابراین میتونید با خیال راحت کتاب ها رو در اختیار نوجوانان قرار بدید.

معرفی کتاب- دنیای روانشناسی
معرفی کتاب- دنیای روانشناسی

نمونه های از کتاب های دایره المعارف مفید دیگر نیز در ادامه آورده شده است.

 

معرفی کتاب برای کودک و نوجوانان- دنیای روانشناسی
معرفی کتاب برای کودک و نوجوانان- دنیای روانشناسی

atlas2

oloum

tabiat1

tabiat2

 

varzesh

varzesh2

نویسنده: میترا بلوکات

منبع: دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *