دنیای روانشناسی » کودک » کتاب کودک » روز کتاب کودک و نوجوان

روز کتاب کودک و نوجوان

۱۴ فروردین، روز جهانی کتاب و کتابخوانی کودک و نوجوان گرامی باد.

روز جهانی کتاب کودک، ۲ آوریل برابر با ۱۴ فروردین به افتخار زادروز هانس کریستین اندرسن، نویسنده داستان‌های کودکان نامگذاری شده‌است.

در روز کتاب کودک و نوجوان برای آنها کتاب بخرید و با همدیگر کتاب بخوانید.
کتاب خوانی برای بچه ها از دوران جنینی تا زمان کودکی اولیه به بعد باعث افزایش توانایی های ذهنی کودک میگردد.
به نوعی این مساله باعث افزایش خزانه لغات و افزایش توانایی های کلامی وزبانی کودک درسنین بالاتر هم می شود ورشد کلامی وزبانی کودک را هم تاحدودی نسبت به همسالان بالاتر می برد.

همچنین ازطریق کتاب خواندن، یک جا نشستن ومهارت گوش دادن راهم درکودک تقویت می کنیم ویاد می گیرد که درموقع آموزش در مدرسه برای ساعاتی باید یک جای ثابت بنشیند و به صحبت های معلمش گوش بدهد.

روز جهانی کتاب کودک و نوجوان-دنیای کودک

راه حلی برای علاقمند کردن کودکان به کتاب خوانی: بهترین کار بعد از خواندن قصه این است که از کودک بخواهیم که یک نقاشی از قسمتی که خوشش اومده یا هیجان داشته و….بکشد و حتی بعد از پایان داستان از او چند سوال از مفهوم داستان پرسیده شود و یا از او بخواهیم که خلاصه ای از داستان را برایمان تعریف کند،
البته نکته مهم این است که خود کودک تمایل به این کار داشته باشد و ما او را مجبور به خواندن و تعریف قصه نکنیم.
و می توانید برای جالب تر کردن کتاب ، قصه ی آن را به صورت نمایش با کودک اجرا کنید. نمونه ی این کار را یکی از مادران خوش ذوق برای داستان دهقان فداکار انجام داده است که میتوانید عکس آن را در زیر ببینید:

روز کتاب کودک و نوجوان-دنیای کودک

منبع عکس: صفحه اینستاگرام: benyamin2638

یا می توانید در جمع خانواده یکی از نقش های داستان را پانتومیم بازی کنید و کودکان حدس بزنند و یا برعکس به این صورت که کودک نقش را بازی کند و شما و خانواده حدس بزنید.
برای آشنایی با کتاب های مناسب کودکان میتوانید به آدرس زیر مراجعه کنید.
معرفی کتاب و دایره المعارف برای کودکان و نوجوانان

منبع: دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

یک نظر

  1. سلام
    ممنون عالی بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *