دنیای روانشناسی » روانشناسی » بیماری عکس سلفی

بیماری عکس سلفی

یکی از بیماری و اختلالات جدیدی که توسط انجمن روان پزشکی آمریکا مورد تایید قرار داده شده بیماری عکس سلفی است.

انجمن روان پزشکی آمریکا (APA)، تمایل عکس گرفتن از خود و یا همان عکس سلفی را به عنوان اختلال روانی تایید کرده است که آن را اصطلاح «سلفیتیس» (selfitis)، نامیده‌اند.

تعریف: «تمایل وسواسی-اجباری برای گرفتن عکس از خود و فرستادن آن در شبکه‌های اجتماعی، تا بتوانند کمبود عزت نفس و شکاف حاصل از فقدان صمیمیت را جبران نمایند و در سه سطح رده بندی می‌شود:

۱-لب مرز،

۲-حاد

۳-مزمن

اگر روزی سه تا عکس سلفی از خود می‌گیرید، اما آنها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک نمی‌گذارید، در رده‌ی سلفیتیس لب مرز قرار می‌گیرید.

اگر روزی حداقل سه عکس از خودتان را به این شبکه‌ها ارسال می‌کنید، دچار اختلال سلفیتیس حاد هستید.

اگر اشتیاق غیر قابل کنترلی برای گرفتن روزانه شش عکس از خود و ارسال آنها را تجربه می‌کنید، شما دچار اختلال سلفیتیس مزمن هستید.

بیماری عکس سلفی-دنیای روانشناسی
بیماری عکس سلفی-دنیای روانشناسی

ریشه‌های بیماری سلفیتیس را می‌توان در تعارض فرد با محیط و جامعه برای حل بحران در زمینه برقراری ارتباط و یا حل نیازهای مورد توجه قرار گرفتن و مورد محبت قرار گرفتن که در هرم نیازی مازلو بحث شده است، یافت.

افرادی با مشخصه‌های «توجه‌طلب با اعتماد به‌نفس پایین»، «خودشیفته‌ها»، «افراد دوری گزین»، «افرادی که به دنبال آخرین مد هستند»، وابستگی ایجاد شده به دنبال انتشار عکس و دریافت لایک که با تغییر در سیکل ترشح هورمون‌ها از جمله دوپامین دارد، یافت.

به عبارتی در یک کلام یکی از اختلالاتی که این پدیده می‌تواند به همراه داشته باشد، «خودشیفتگی دیجیتالی» می‌تواند باشد.

این مساله در جامعه تا به جایی رفته که حتی بعضی افراد سلفی با جسد عزیزان، سلفی زیر تابوت نیز می‌گیرند و برخی نیز برای گرفتن یک عکس سلفی جان خود را از دست می‌دهند!

منبع: دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

۴ نظر

  1. سلام
    وای فک کنم منم مبتلا به این بیماری هستم!!!
    ممنون از اینکه بهمون آگاهی میدین
    از امروز سعی میکنم کمتر عکس به اشتراک بگذارم

  2. سلام ممنون میشم منابع رو به صورت دقیق تری معرفی کنید. مثلا طبق کدوم مقاله…با تشکر از صفحه خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *