دنیای روانشناسی » خانواده » بازی کودک با تبلت و تاثیر بر گفتار

بازی کودک با تبلت و تاثیر بر گفتار

یافته های جدید روانشناسی از بازی کودک با تبلت و تاثیر بر گفتار کودک سخن گفته است.

مطالعه‌ای جدید اعلام کرد که بازی کردن کودکان با تلفن هوشمند یا تبلت باعث تأخیر در گفتار آن‌ها می‌شود.
«کاترین بیرکن»، محقق ارشد دکتر، متخصص اطفال و دانشمند در بیمارستان کودکان در تورنتو بر روی این موضوع مطالعاتی انجام داده است.

او در آکادمی آمریکایی طب اطفال گفت: «درحالی‌که دستورالعمل‌های پزشکی جدید زمانِ استفاده از صفحه‌ی نمایش را برای کودکان و خردسالان محدود کرده، باور داریم که استفاده‌ی کودکان نوپا از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها به امری رایج تبدیل شده است.»

این اولین مطالعه‌ای است که رابطه‌ای را بین زمان استفاده از صفحه نمایشِ تلفن‌ها و افزایش خطر تأخیر زبان گویا گزارش می‌دهد.

بازی کودک با تبلت و تاثیر بر گفتار-دنیای روانشناسی
بازی کودک با تبلت و تاثیر بر گفتار-دنیای روانشناسی

بر اساس یافته‌های آکادمی آمریکایی پزشکان خانواده، زبان گویا ابزار انتقال احساسات و اطلاعات است.
به گفته‌ی بیرکن، یافته‌های این مطالعه توصیه‌ی جدید سیاست AAP را تأیید می‌کنند، یعنی تا قبل از ۱۸ ماهگی استفاده از هرگونه رسانه‌ی دارای صفحه نمایش باید منع گردد.

تحقیق جدید تقریبأ بر روی ۹۰۰ کودک اهل تورنتو در سنین ۶ ماهگی تا ۲ سالگی انجام شد. در معاینه‌ی ۱۸ ماهگی، ۲۰ درصد از کودکان به طور میانگین ۲۸ دقیقه در روز از دستگاه‌های دستی مثل تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و بازی‌های الکترونیکی استفاده می‌کردند.

بیرکن و گروهش اعلام کردند که هرچه کودک زمان بیشتری را صرف این دستگاه‌ها کند، تأخیر بیشتری در زبان گویای او رخ خواهد داد.

به ویژه، به ازای هر ۳۰ دقیقه افزایش در زمان استفاده از صفحه نمایش، خطر تأخیر در زبان گویا ۴۹ درصد افزایش می‌یابد.
محققان هیچ‌گونه ارتباطی را بین استفاده از این دستگاه‌ها و تأخیر ارتباطی دیگر مثل تعامل اجتماعی، زبان بدن یا حرکات پیدا نکردند.

قرار است مطالعات بیشتری در نشست جوامع آکادمیک طب اطفال در سن فرانسیسکو انجام شود.
منبع:دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *