دنیای روانشناسی » روانشناسی » از آدم های سمی دوری کنید!(۱)

از آدم های سمی دوری کنید!(۱)

 

ویژگی های آدم های سمی:

 

۱-همیشه شاکی است

آنها همیشه دلیلی برای نالیدن دارند. از گرانی گرفته تا گرم شدن هوا یا صدای بنایی همسایه، همه موارد می‌توانند روز این آدم‌ها را خراب کنند و به سدی برای شادی‌های‌شان تبدیل شوند. آدم‌های سمی نه‌تنها این دلیل‌ها را با خود از یک گفت‌وگو به گفت‌وگوی دیگر می‌برند، بلکه برای شریک کردن شما در حرف‌ها و افکارشان هم تلاش می‌کنند و به دنبال جلب تایید و همراهی شما هستند.

۲-دست از گله برنمی‌دارد

آدم‌های سمی هیچ مرزی برای بروز افکارشان ندارند. برای آنها مهم نیست که شما دوست صمیمی‌شان هستید یا فردی که در صف نانوایی می‌بینند. آنها به اندازه کافی افکار مسموم در ذهن‌شان دارند که در هر زمان و مکانی توانایی بروز آنها را داشته باشند.

۳-حرف توی گوشش نمی‌رود

این افراد به نصیحت مقاوم هستند. یعنی اگر یک روز تمام هم برای تغییر افکارشان با آنها صحبت کنید مدام با عبارت‌های «نه! آخه. . . » «ولی. . . » و. . . بحث را ادامه می‌دهند و به شما می‌گویند که تغییری در افکارشان صورت نگرفته است.

آدم های سمی را از خود دور کنید- دنیای روانشناسی
از آدم های سمی دوری کنید!- دنیای روانشناسی

۴-خودش را قربانی می‌داند

این آدم‌ها معتقــدند تلخی‌هایی که در سال‌های زندگی‌شان به آنها تحمیل شده، باعث سمی شدن‌شان شده؛ اما اگر به افکار و رفتارهای‌شان توجه کنید، می‌بینید که قابلیت تفسیر منفی هر رویداد ساده‌ای که دیگران به راحتی از کنارش می‌گذرند را دارند.

۵- آرزوهایش ناکام مانده

آدم‌های سمی یک کوله‌بار آرزوی ناکام دارند. آنها همیشه شکست‌های‌شان را دلیل سمی شدن‌شان معرفی می‌کنند اما اگر تک‌تک آرزوهای کوله‌بارشان برآورده شود، باز هم دلیلی دیگر برای منفی بافی را جایگزین آن آرزوها می‌کنند. آنها فقط به دنبال بهانه‌ای برای شکایت می‌گردند، نه یک دلیل واقعی.

۶-با خوش‌بین‌ها نمی‌نشیند

سمی‌ها از خوش‌بین‌ها بیزارند. آنها عاشق این هستند که یکی مثل خودشان در مقابل‌شان بنشیند و پا به پایشان منفی‌بافی کند. آنها مثل آهن‌ربا آدم‌های شکست‌خورده و سمی را به خود جذب می‌کنند و از اینکه تنها فرد ناکام جهان نباشند، لذت می‌برند. سمی‌ها همیشه دوستان نزدیک و وفاداری برای هم هستند.

۷-از شکست استقبال می‌کند

در زندگی سمی‌ها راه برای شکست‌های تازه، باز است. آنها همیشه در پوشش «من نفهمیدم» خودشان را به راهی وارد می‌کنند که به آنها برای نالیدن و منفی‌بافی فرصت تازه‌ای بدهد. آنها همیشه راه‌های سخت را برای رسیدن به هدف انتخاب می‌کنند تا دلیل بهتری برای توجیه ناکامی‌ها داشته باشند.

در نوشته ی بعدی ادامه ی متن « از آدم های سمی دوری کنید ۲! » را بخوانید.

منبع: دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

۶ نظر

 1. اﮔﻪ ﻧﺰﺩﻳﻜﺘﺮﻳﻦ ﺁﺩﻡ ﺳﻤﻲ ﻛﻪ ﻣﻴﺸﻨﺎﺳی ﻣﺎﺩﺭت ﺑﺎﺷﻪ ﺑﺎﻳﺪ ﭼﻴﻜﺎﺭ ﻛﺮﺩ,,, ﺩﺭﺻﻮﺭﺗﻲ ک ﺧﻮﺩﺕ ﺧﻴﻠﻲ ﺧﻮﺷﺒﻴﻦ و ﺷﺎﺩو ﺧﻮﺷﺨﻨﺪﻩ ﺑﺎﺷﻲ,,,ﻧﻤﻴﺪﻭﻧﻢ ﭼﻴﻜﺎﺭ ﻛﻨﻢ! ﻧﻪ ﻣﻴﺸﻪ ﻭﻟﺶ ﻛﻨﻲ ﻧﻪ ﻣﻴﺸﻪ ﻧﺰﺩﻳﻜﺶ ﺑﺎﺷﻲ,,,ﺣﺎﻻ ﻣﺘﺎﻫﻠﻢ,,,ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺩﺭ ﻣﻮﺭد ﺧﺎﻧﻮاﺩﻩ ﻣﻨﻔﻴﻪ,,ﺧﻮﺩﺵ,ﺑﭽﻪ ﻫﺎﺵ,ﻫﻤﺴﺮﺵ,ﻧﻮﻩ ش,…ﻣﻘﺎﻟﻪ ﺗﺎﻥ ﺧﻴﻠﻲ ﺩﺭﺳﺘﻪ ,ﻣﻤﻨﻮﻧﻢ اﺯ ﺷﻤﺎ

  • سلام سرکار خانم
   انشالله در مقاله ی بعدی راهکار برخورد با این جور آدم ها را خدمتتون عرض می کنم.
   ممنون از همراهیتون

  • منم به همین درد دچارم من ۱۶ سالمه مامانم دیگه منو بستوه اورده

   • سلام سیمین گرامی
    مسلما ما نمی توانیم رفتار بسیاری از آدم های منفی اطرافمان را درست کنیم و در خیلی از موارد باید از فیلترینگ استفاده کنیم. به این معنی که باید نادیده بگیریم تا بتوانیم به زندگی مان ادامه دهیم و یا میتوانید این مساله را بدون توهین با مادرتان در میان بگذارید و بگویید که از رفتارش ناراحتید. در بسیاری از موارد حرف زدن مسائل را حل می کند البته به شرطی که مساله را به خوبی مطرح کنید تا جبهه گیری نکنند
    شاد و پایدار باشید

 2. سلام. ممنون از مطلب تون. واقعا درسته. برای این که آدمهای منفی از همصحبتی با افراد خوش بین فرار نکنن و برای مشکل کم حرف بودنشون چه چاره ای میشه پیدا کرد .ممنون اگه راهنمایی کنید.

  • سلام
   ممنون از همراهیتون سرکار خانم
   آدم های سمی و منفی معمولا کم حرف نیستن و به نظر بنده خودشان باید بفهمند که عدم معاشرت اطرافیانشان با آنها به علت همین افکار منفی آنهاست و خودشان باید به دنبال تغییر باشند و بخواهند تا تغییر کنند.
   پایدار باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *