دنیای روانشناسی » روانشناسی » از آدم های سمی دوری کنید (۲)

از آدم های سمی دوری کنید (۲)

این مقاله ادامه ی مقاله از آدم های سمی دوری کنید(۱) است.

از آدم های سمی دوری کنید (۲)

در این مقاله به بررسی سایر ویژگی های افراد سمی و روش برخورد با آن ها پرداخته ایم:

۸-از زمین و زمان شاکی است.

اگر سمی‌ها در موردی خودشان صاحب رنج و شوربختی نباشند، به‌خاطر رنج دیگران از همه چیز شکایت می‌کنند و به جای اینکه سهم آدم‌ها در ناکامی‌های‌شان را در نظر بگیرند، زمین و زمان را متهم می‌کنند. آنها گاهی لباس سوپرمن را هم به تن می‌کنند و خود را به عنوان ناجی کسانی که در رنج هستند، معرفی می‌کنند.

۹-همه را متهم می‌کند

در شرایطی ساختارها و دیگران را دلیل ناکامی‌های خود می‌دانند که تلاشی برای بهبود وضع جهان به‌ خرج نمی‌دهند. آنها درحالی به‌خاطر کثیفی خیابان‌ها، شهرداری و مردم را متهم می‌کنند که خودشان به راحتی قوطی نوشابه‌شان را در جوی آب پرت می‌کند.

۱۰-زبانش تلخ است

آنها عاشق این هستند که ایرادهای دیگران را به رخشان بکشند تا از این طریق ایرادها و ناکامی‌های خود را بپوشانند. حتی در بسیاری موارد از شکست‌های دیگران دلشاد می‌شوند.

۱۱-شادی را بلد نیست

لحظات شاد هم برای آنها خالی از منفی‌بافی نیست. درست در لحظه‌ای که همه در عروسی به‌خاطر ورود عروس و داماد ذوق‌زده می‌شوند، این افراد می‌توانند به خط نازک بالای چشم عروس ایراد بگیرند.

آدم های سمی-دنیای روانشناسی
آدم های سمی-دنیای روانشناسی

۱۲-گوش‌هایش نمی‌شنود

این افراد هیچ وقت وارد مکالمه دو طرفه با کسی نمی‌شوند،
بلکه تنها می‌خواهند دیگران آنها را بشنوند وقتی به حرف‌هایشان پاسخی می‌دهید، به شما ثابت می‌کنند که اصلا حرف‌تان را نشنیده‌اند یا محتوایش را درک نکرده‌اند.

۱۳-بی‌اعتماد است

سمی‌ها به همه بی‌اعتمادند. آنها توهم توطئه دارند و فکر می‌کنند هر حرف ساده‌ای که از زبان دیگران خارج می‌شود، آنها را نشانه می‌گیرد. به همین دلیل همیشه در ذهن‌شان به دنبال جوابی دندان‌شکن می‌گردند و هیچ وقت آرام نمی‌گیرند.

اگر با سمی‌ها زندگی ‌می‌کنید …

۱- ریشه‌یابی نکنید

قطعا همه آدم‌ها سمی به دنیا نمی‌آیند و به‌خاطر اتفاقاتی که در سال‌های زندگی‌شان تجربه می‌کنند و البته استعداد ذاتی که باعث می‌شود به آن اتفاقات اجازه ویران کردن زندگی و شخصیت‌شان را بدهند، سمی می‌شوند. شما می‌توانید با چنین پیش‌فرضی، به جای اینکه مهر منفی‌باف را روی این افراد بچسبانید و درباره ی افراد قضاوت کنید، به دنبال ریشه منفی‌باف شدن‌شان بگردید. اما چه فایده‌ای دارد؟!

پس خودتان را درگیر نکنید

حالا که بحث محافظت از خودتان به میان آمده، باید بدانید که شما مددکار اجتماعی نیستید و اینکه بخواهید بدانید آنها چطور به این روز افتاده‌اند.

۲- تماس کمتر و یا بی توجهی به صحبت هایشان

 

حتی المقدور سعی کنید با این افراد تماس کمتری داشته باشید، یا در صورت اجبار مدّت زمان کمتری را با آنها سپری کنید. اگر این شخص، فامیل یا همکارتان است، تنها اجازه دهید هر حرف بی ارزش و کنایه ای که می خواهد بزند، از این گوش بشنوید و از آن گوش در کنید! هیچ واکنشی از خود نشان ندهید. در این بین، از درون، از قدرت روحیه و انرژی مثبت خود برای بازپس زدن تأثیرات منفی حرفهای او، استفاده کنید.

۳- تغییر دادن مسیر حرف های او

زمانی که وی سر شکایت را باز می کند و در به انجام نرساندن کار یا هدفی، بی دلیل تمام تقصیرات را به گردن شما می اندازد، سعی کنید با تمرکز به نقاط مثبت قضیه و شرح موفقیتهای هرچند کم در آن مسئله، مسیر حرفهای او را تغییر دهید.

۴- تقویت روح خود

روح خود را تقویت کنید. بعد از برخورد با چنین افرادی انرژی خود را بازیابی کنید. با کشیدن چند نفس عمیق، بر خود مسلط شوید و سعی کنید که تمام رسوبات منفی افکار وی را از درون خود بیرون بریزید.
تنها خود شما هستید که مسئول کیفیت روابط خود هستید. روابط سازگار و غیر سازگار خود را تشخیص دهید. به عنوان انسانی عاقل، می توانید با یافتن روابطی مفید، به استحکام و افزایش سطح روحیه ی خود کمک کنید.

داشتن روابط خوب و سالم- دنیای روانشناسی
داشتن روابط خوب و سالم- دنیای روانشناسی

۵- این مشکل دیگران است و نه شما

در واقع رفتار منفی مردم، بازتاب درونشان است که نمود خارجی پیدا میکند و شما هم بر حسب اتفاق در برابرشان قرار میگیرید. این رفتار، شخصی نیست پس چرا ما به دل میگیریم؟

پاسخ این است که نفس ما مشکلات و کشمکش ها را دوست دارد. اغلب زندگی مردم آنقدر خسته کننده و بی روح است که میخواهند دیگران را نیز در آن سهیم کنند.

۶- خشم، خشم را به وجود می آورد

خیلی به ندرت پیش می آید که عکس العمل در مقابل شخصی منفی نتیحه خوبی داشته باشد. این کار فقط آتش خشم را شعله ور می کند و واکنش منفی تر شخص را به دنبال دارد. اگر ما بدون درنگ واکنش نشان دهیم انرژی خود را صرف دفاع از خود کرده ایم و از نظر روانی احساس میکنیم که باید برای دفاع از خود دست به مقابله بزنیم.

تا حالا توجه کرده اید هرچه اندیشه های ما خشمناک تر می شود ما عصبانی تر میشویم؟ این یک مارپیچ منفی روحی است.

دنیای روانشناسی-آدم های سمی
دنیای روانشناسی-آدم های سمی

۷- درمورد موضوعات ناراحت کننده  با افراد سمی صحبت نکنید.

وقتی مشکل و درگیری در زندگی دارید برای صحبت کردن در مورد آن نزد افراد منفی نروید. ما داستان را برای هر کسی که گوش کند بیان می کنیم. تعریف می کنیم که چقدر از یک شخص و یا یک موقعیت بیزاریم آنچه که قادر به درک آن نیستیم این است که هر چه بیشتر در مورد چیزی با افراد سمی صحبت می کنیم بیشتر درگیر آن میشویم و حالمان بدتر می شود!

مثلا هرچه بیشتر در مورد اینکه از یک نفر متنفریم صحبت کنیم متنفر تر میشویم و متوجه نکات نفرت انگیز دیگری در آن شخص می شویم، مخصوصا اگر با افراد سمی صحبت و درد دل کنید او دائما تمرکز شما را به سمت رفتار های منفی آن فرد می برد و شما فقط به نکات منفی آن شخص توجه می کنید غافل از اینکه آن شخص حتما ویژگی هایی مثبتی هم دارد که شما در شرایط عصبانیت و خشم آن ها را نمی بینید.

پس با یک فرد متعادل درباره ناراحتی ها و نگرانی هایتان صحبت کنید تا پس از صحبت کردن با آن فرد حالتان بهتر شود و بتوانید واقع بینانه قضیه را ببینید نه با عینک بدبینی!

۸-افراد سمی را تا حد امکان از زندگی تان حذف کنید.

افراد منفی باعث از دست رفتن انرژی هستند. اشخاص ناراحت می خواهند از نظر روحی به شما زخم بزنند و از این نظر تنها نباشند. تماس خود را با آنها قطع کنید. شما این حق را دارید که اطرافیان خود را انتخاب کنید و تصمیم بگیرید با چه کسانی معاشرت کنید، این افراد باید کسانی باشند که شما دوست دارید:

افراد خوش بین، مثبت، آرام و مشوق.
همانطور که کتی سیرا می گوید “به دنبال چیزی باشید که میخواهید در دنیا ببینید.”

۹- ورزش کنید

بدوید یا شنا کنید یا به سایر ورزش های مورد علاقتان بپردازید. تمرینات بدنی باعث آزاد شدن انرژی منفی می شود. به ورزش به چشم ابزاری جهت پاک کردن ذهن و آزاد کننده انرژی های منفی بنگرید.

۱۰- سیستم حمایتی را گسترش دهید

شبکه ای از دوستان، آشنایان و تماس های شغلی مثبت ایجاد کنید. از هوش هیجانی خود برای تشخیص زود هنگام کمک استفاده نمایید. وقتی شما می دانید که عاطفی و احساسی برخورد می کنید، با یکی از دوستان و آشنایان خود تماس گرفته و به آرامی همه چیز را برای او توضیح دهید. این افراد در این شرایط دارای دیدگاه های متفاوت تری از شما بوده لذا می توانند روش های جدیدی را به شما معرفی نمایند.

و در پایان توصیه می کنم با یک برخورد دوستانه و با استفاده از اصول هوش هیجانی به آنها بگویید که از صحبت ها و برخوردهایشان ناراحت هستید و دوست دارید زمانی که با آن ها سپری می کنید،به هر دوی شما خوش بگذرد، اگر فرد سمی نزدیک شما، سمج تر از این حرفهاست پس مسیرتان را از او جدا کنید و ارتباطتان را با او به حداقل برسانید.

با آرزوی سربلندی و شادی برای همه ی کاربران عزیز دنیای روانشناسی

منبع: دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

۱۲ نظر

 1. سلام . ممنون از این مطلب عالی . من و همسرم با یه ادم سمی زندگی میکنیم و همین امروز صبح حالم واقعا بد بود ولی این مطلب خیلی کمک کرد حالم بهتر بشه .امیدوارم بتونم ازش استفاده کنم

 2. عالی بود
  ممنون و خسته نباشید

 3. برای بهبود یک آدم سمی چکار باید کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • سلام
   ابتدای امر باید خود فرد آگاه باشد که چنین مساله و مشکلی را داراست و خودش خواهان تغییر باشد. بیشترین مشکل یک فرد سمی داشتن افکار بدبینانه است. اگر خودش بتواند، باید بر این افکار غلبه کند وگرنه باید به مشاور مراجعه کند تا با کمک مشاور این افکار غلط را از ذهنش پاک کند و دیدگاه مثبت تری نسبت به انسان ها و زندگی داشته باشد.
   پایدار باشید

 4. با سلام میخواستم بدونم اگر این فرد سمی مادر یا پدر شما باشد و با توجه به اینکه در دین اسلام به رعایت حال پدر و مادر حتی در صورت اینکه ظلم در حق شما کرده باشند بسیار سفارش شده باید چه کرد؟سپاسگزارم

  • با سلام خدمت شما
   تمام راهکارهایی که در قسمت برخورد با آدم های سمی گفته شده است را می توانید در برخورد با پدر یا مادرتان استفاده کنید البته غیر از حذف کردن آن ها از زندگیتان. منظور ما از برخورد با این آدم ها این نیست که با آن ها بد صحبت کنید یا به آن ها احترام نگذارید،
   هدف این است که تا حدی که می توانید آن ها را به صورت مستقیم(گفتن با لحن مناسب) یا غیر مستقیم(زبان بدن مثل بی توجهی به حرف هایشان و اشتیاق نشان ندادن) متوجه این افکار سمی و منفی شان کنید.
   پایدار باشید

 5. با سلام
  من در اداره همکاری دارم که بسیار بسیار سمی است . از اون دسته افراد سمیاست که حتی رویاهای افراد را هم می دزدد . هر وقت ما صحبت می کنیم خودش را وسط جمع ما می رساند و با حرفهای سمی و دزیدن رویاهای ما ، جمع دوستانه ما را بر هم می زند . همیشه باید حق با او باشد ، همیشه اوست که بهترین وسایل را دارد و بهترین اجناس اونم از نوع خارجی را دارد و به ما و زندگی ما به دیده انسانهای اُمل و بی فرهنگ نگاه می کند . او هر روز باید ذهن ما را با این موضوعات که بچه هایش صبحانه نمی خورند و یا وعده های غذایی که بچه هایش در مدرسه نمی خورند و خلاصه مشکلاتی که با بچه های بی انضباطش دارد ، درگیر می کند . من و بقیه همکارانم هر وقت حرفهای امیدوار کننده می زنیم و در مورد آینده مان برنامه ریزی می کنیم ، با حرفهای ناامید کننده و به قول شما سمی ، ذهن ما را مغشوش می کند . من کلاً یه آدم مثبت نگر و آینده نگر هستم و دوست دارم همیشه با توکل بر خدا برای آینده ام برنامه ریزی کنم ، و در برابر حرفهای این همکارم یاد گرفتم که اصلاً از رویاهایم به او چیزی نگویم . در ضمن این خانم ، از اون دسته کسانی است که هرگز نمی تونیم بهش بگیم تو سمی شدی و نمی تونیم بهش بگیم که چقدر از این اخلاقش همه ناراحتیم . راهکارهای شما درسته اما دیگه برای استفاده در برابر این همکارم این راهکارهای دیر شدند . او خیلی زیاد سمی شده و من فقط آرزو دارم زودتر بره شهر خودش و همه ما را از شر خودش نجات بده .

  • سلام
   پس بهترین کار برای شما کناره گیری از این آدم سمی و بی توجهی به این فرد است تا با حرف های منفی اش نتواند ذهن شما را مسموم کند.
   پایدار باشید

 6. اگر این آدم سهمی همسر آدم باشه چکار باید کرد؟ واقعا وحشتناکه

  • سلام
   قطعا داشتن یک همسر منفی گرا خیلی سخته اما شما می تونین از طریق راهکارهایی که در پایان متن گفته شد با همسرتون صحبت کنید و اگر این موارد مفید نبود حتما باید به مشاور یا زوج درمانگر مراجعه کنید تا انشالله مشکل حل شود.
   پایدار باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *