دنیای روانشناسی » روانشناسی » ارتباط آلزایمر و متاهل بودن

ارتباط آلزایمر و متاهل بودن

در ارتباط آلزایمر و متاهل بودن تحقیقات نشان داده است که افراد متاهل، کمتر دچار آلزایمر می شوند.

افراد مجرد در مقایسه با افراد متاهل بیشتر در معرض ریسک زوال عقل قرار دارند. محققان دانشگاه کالج لندن با بررسی ۱۴ مطالعه دریافتند افراد مجرد ازدواج نکرده یا افراد بیوه در معرض ریسک بالای زوال عقل و آلزایمر قرار دارند .
دکتر لورا فیلیپس، عضو تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهد افراد متاهل به طورکلی طول عمر بیشتری داشته و از سلامت بهتری برخوردارند که احتمالا فاکتورهای گوناگونی در این زمینه دخیل هستند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «تلاش برای داشتن وضعیت مالی بهتر فاکتور مهمی ‌در این زمینه است. همسر هم ممکن است ترغیب‌کننده عادات سالم در زندگی باشد، به فکر سلامت شریک زندگی‌اش باشد و حمایت اجتماعی خوبی از همسرش داشته باشد.»
به گفته وی، «تعاملات اجتماعی به تقویت حافظه کمک می‌کنند یعنی به فرد امکان می‌دهد تا قبل از شروع علائم بیماری آلزایمر برای مدت طولانی‌تری عملکرد مغزی خوبی داشته باشد.»

اما به گفته محققان، افراد مجرد و بدون شریک زندگی در سنین بالاتر از فرصت‌های کمتری برای مشارکت اجتماعی برخوردارند.
با این حال محققان به حفظ فعالیت فیزیکی، ذهنی و اجتماعی به عنوان یک سبک زندگی سالم تاکید دارند چراکه بدون توجه به وضعیت تاهل افراد، به شکل قابل توجهی به حفظ سلامت مغز کمک می‌کند.

منبع: دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *