دنیای روانشناسی » روانشناسی » اثر استرس در هنگام بیدار شدن

اثر استرس در هنگام بیدار شدن

در این نوشته قصد داریم با اثر استرس در هنگام بیدار شدن صحبت کنیم

تا بدانید که استرس در زمان بیدار شدن از خواب چه بلایی سرتان می‌آورد

?کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند داشتن احساس‌های منفی و ناراحت کننده در زمان بیدار شدن از خواب بر روحیه فرد اثر منفی می‌گذارد وسبب تغییر خلق و خو و داشتن یک روز کسل و پردردسر می‌شود.

کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند برای به دست آوردن موفقیت کاری، خانوادگی و تحصیلی هر روز با روحیه مثبت از خواب بیدار شوند و به اتفاق‌های تلخ و ناراحت کننده فکر نکنند.

?حتی فکر کردن به اینکه فردا روز بد و پر استرسی است مانند داشتن عمل جراحی، رفتن به مسافرت پراسترس، داشتن امتحان یا مسابقه ورزشی قبل از خواب می‌تواند سبب بدخوابی و بروز کسالت در زمان بیدارشدن از خواب شود که بر کیفیت زندگی فرد در آن روز اثر منفی می‌گذارد.

افکار منفی سبب آسیب به حافظه و کاهش تمرکز ذهن می‌شوند، درعوض افکار مثبت سبب افزایش تمرکز، انگیزه و نوآوری در افراد می‌شوند.

اثر استرس در هنگام بیدار شدن-دنیای روانشناسی
اثر استرس در هنگام بیدار شدن-دنیای روانشناسی

?استرس در اوایل صبح سبب افزایش فشار خون، بالا رفتن ضربان قلب و تنفس کوتاه و سریع می‌شود،

استرس همچنین سبب ترشح هورمون کورتیزول می‌شود که در اثر آن بدن حالت تدافعی به خود می‌گیرد و این موضوع بر عملکرد بخش‌هایی از آن اثر منفی می‌گذارد.

استرس طولانی مدت سبب فرسودگی بدن، بالا رفتن فشارخون، ریزش مو، نوسان‌های خلقی، دیابت، چربی خون و درنهایت امکان بروز حمله قلبی وسکته مغزی می‌شود.

?استرس در زمان خواب سبب بی خوابی، بدخوابی و بیدار شدن همراه با ناراحتی می شود که سبب بدتر شدن وضعیت فرد درآن روز می‌شود.

پژوهشگران به افراد توصیه می‌کنند برای داشتن خواب راحت و با آرامش:

۱-قبل از خواب افکارخود را سامان دهند،

۲-یادداشت مطالبی که ذهن آن‌ها را درگیر کرده است،

۳-نوشیدن شیرگرم، چای سبز و سایر دمنوش‌های گیاهی آرامش بخش،

۴-گفتگو با نزدیکان و افراد مورد اعتماد وعلاقه،

۵-تنظیم دمای اتاق خواب

۶و استحمام با آب ولرم می‌تواند اثربخش باشد.

?داشتن استرس بیش از اندازه و کنترل نشده سبب اختلال در عملکرد مغز و ناتوانی در انجام کارهایی چون تصمیم گیری و پیدا کردن راه حل‌های مفید می‌شود.

منبع: دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *