دنیای روانشناسی » روانشناسی » تفاوت تصمیم گیری در خانم ها و آقایان

تفاوت تصمیم گیری در خانم ها و آقایان

خانم های در زمینه تصمیم گیری چه فرقی با آقایان دارند؟

بسیاری از افراد این طور تصور می کنند که زنان در مقایسه با مردان احساساتی هستند و در زمان تصمیم‌گیری احساس بر منطق آنها غلبه می‌کند و مانع تصمیم‌گیری منطقی در آنها می‌شود…

اما مطالعات جدید حاکی از آن است که با وجود احساساتی بودن زنان، آنها در شرایط تصمیم‌گیری در مقایسه با مردان به یک میزان منطقی هستند و احساس در تصمیم گیری آنها نقشی ندارد.

محققان دریافتند جنسیت در تصمیم‌گیری منطقی نقش ندارد ، اما احساسات زنان منجر به بروز استرس در آنها می‌شود که این استرس باید کنترل شود تا از بروز بیماری‌های قلبی در آنها جلوگیری شود.

تفاوت تصمیم گیری در خانم ها وآقایان- دنیای روانشناسی
تفاوت تصمیم گیری در خانم ها وآقایان- دنیای روانشناسی

ربکا فریسدورف، رهبر این مطالعه در کشور کانادا اظهار کرد: زنان نسبت به مردان واکنش منفی بیشتری در بعضی از مسائل از خود بروز می‌دهند که این امر منجر به بروز آسیب در آنها می‌شود.

این مورد در مردان کمتر است.

این بررسی بر روی شش هزار و ۱۰۰ نفر انجام شد و محققان را به نتایج سودمندی رساند.

در این بررسی از شرکت کنندگان ۲۰ سوال در مورد قتل عمد، شکنجه، دروغ، سقط جنین و تحقیق در مورد حیوانات پرسیده شد و پاسخ آنها مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این بررسی نشان داد تفاوت تصمیم گیری در خانم ها و آقایان وجود ندارد و هردو در تصمیم‌گیری به یک میزان منطقی هستند و مدرکی دال بر این موضوع که نشان دهد جنسیت در تصمیم‌گیری نقش دارد ، به دست نیامد.

بررسی انجام شده در مجله “Personality and Social Psychology Bulletin” منتشر شده است.

منبع: دنیای روانشناسی

درباره مرضیه سرباز

کارشناس ارشد مشاوره هستم. به صورت تخصصی در حوزه کودک فعالیت می کنم. دوست دارم تجربیات دانشگاهی و حوزه کاری ام را از طریق سایت دنیای روانشناسی در اختیار علاقمندان قرار بدهم.

یک نظر

  1. سلام
    ممنون. واقعا مطالبتون کاربردی و مفیده و من سعی می کنم از مطالبتون در زندگی استفاده کنم.
    همیشه سربلند باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *